Coherence (James Ward Byrkit, 2013)

Bir kuyruklu yıldızın Dünya’ya yaklaştığı gecede, sekiz arkadaş akşam yemeğinde buluşur. Elektrik kesintisi mahalleyi karanlıkta bırakınca, tuhaf olaylar ardı ardına gelir. Ekipten birileri, elektrik arızasını kontrol etmeye çıkar ve gerçekliğin kırılmaya başladığı bir zincirin fitili ateşlenir.

Yönetmen: James Ward Byrkit

Senarist: James Ward Byrkit, Alex Manugian

Oyuncular: Emily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon, Lorene Scafaria, Elizabeth Gracen, Hugo Armstrong, Alex Manugian, Lauren Maher

Seçil Yıldız
7.5/10

“James Ward Byrkit tarafından yönetilen Coherence, bağımsız filmlerin başarılı temsilcilerinden biri. Kısıtlı bütçesine ve beş günde tamamlanan çekimlerine rağmen bazı büyük bütçeli bilim kurgu filmlerinden daha etkileyici bir anlatıma sahip. Dünyanın yakınından geçen kuyruklu yıldız, bir arkadaş grubunun yemek masasında ilginç olaylar yaşamasına neden oluyor. Paralel evren konusunu işleyen film, tek mekanda geçiyor. Doğaçlama senaryosu rahatsız etmeden gerilimli bir film ritmi yakalamasına yardım ediyor. Görsel efektler olmadan sade ve güçlü bir bilim kurgu anlatısı oluşturmuş nadir yapımlar biri.”

Muharrem Şengül
9/10

“Coherence, inanılmaz düşük bütçeye sahip paralel evren temalı bir tek mekan filmidir. Paralel evrenler gibi çok çetrefilli bir konuyu müthiş sade ve temiz ele alıyor. Meseleyi güzel bir bilimsel örnekle anlatıp sizi sayısal verilerde, detaylarda yormadan yoluna akıcı bir şekilde devam edip son 20 dakikasında ise insana dair harika bir mesajla final yapıyor. Filmin sahne sahne görüntü incelemelerine baktığımızda ise bizi akıl almaz detaylar bekliyor. Her sahnedeki her objenin özenle yerleştirilmiş olmasıyla, çok iyi zamanlamaya sahip sahne geçişleriyle, kurgusuyla muhteşem bir ince işçiliğe sahip. Ayrıca filmin el kamerasıyla ve yönetmenin 3-5 arkadaşıyla çekildiğini düşünürsek, bu film sinema öğrencileri için de çok iyi bir referans olacak.”

Hasan Durmaz
7/10

“Düşük bütçe, tek mekan ve doğaçlama oyunculuklar…  Coherence, bu kavramların beraberinde getirebileceği neredeyse tüm kötü etkilerden başarıyla sıyrılan bir yapım. Neredeyse diyorum çünkü sürükleyicilik, görsellik ve tempo gibi konularda yeterli bir tatmin sunmasına rağmen seçilen konu itibarıyla çok fazla açık uç bırakıyor. Bu açık uçlar ve filmin kısa süresi ikinci bir seyri cazip kılsa da onun sonucu da beklenen tatmini veremiyor. Buna rağmen başta da belirttiğim özellikleri sebebiyle filmin en azından bir şansı hak ettiği kanaatindeyim.”

Çağlar Ayaş
8/10

“Film düşük bütçeli ve tek bir mekanda geçiyor olsa da paralel evrenler konusunda izlediğim en yalın ve etkileyici yapım. Alışılagelmiş, birbirinin aynısı bilim kurgu filmlerinden farklı bir yapı ile paralel evrenler konusunu çok iyi işliyor. Film, bana o bilinmezliği gerçekten hissettirdi. Kendimi karakterlerin yerine koyarken hiç zorluk çekmedim. “