93. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 93. kez gerçekleştirilen ve sinema dünyasının en prestijli ödülü sayılan Akademi Ödülleri, bu sene de sahiplerini buldu. Pandemi sebebiyle farklı mekanlarda gerçekleştirilen tören, ülkemizde TRT 2‘de yayınlandı.

Nomadland filmiyle hem oyuncu hem de yapımcı olarak Oscar’a aday olan Frances McDormand üçüncü, The Father filmiyle harika bir oyunculuk performansı sergileyen Anthony Hopkins ise ikinci Oscar ödülünü kazandı.

Tarihi anların yaşandığı gecede, Oscar tarihinde ilk defa iki kadın yönetmen “En İyi Yönetmen” dalında yarıştı ve Chloé Zhao bu dalda ödülün sahibi oldu.

Another Round filmiyle “En İyi Uluslararası Film” ödülünü kazanan Thomas Vinterberg, ödülünü filmin çekimleri sırasında hayatını kaybeden kızı Ida’ya adadı.

Glenn Close‘un dansı ve Daniel Kaluuya‘nın ödül konuşması da bu seneki törenin hafızamıza kazınan anları arasında yer aldı.

İşte 93. Akademi Ödülleri’nin kazananları:

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Gleen Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Sacha Baron Cohen – Trial of Chicago 7
Leslie Odom Jr – One Night in Miami
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Paul Raci – Sound of Metal
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

En İyi Kadın Oyuncu

Carey Mulligan – Promising Young Woman
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

En İyi Erkek Oyuncu

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

En İyi Yönetmen

Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman

En İyi Film

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En İyi Animasyon Film

Soul
Wolfwalkers
Over the Moon
A Shaund of the Sheep Movie
Onward

En İyi Kısa Animasyon Film

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

Ma Rainey’s Black Bottom
Hillbilly Elegy
Emma
Mank
Pinocchio

En İyi Kostüm Tasarımı

Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Mulan
Pinocchio

En İyi Sinematografi

Judas and the Black Messiah
Mank
News of the World
Nomadland
Trial of the Chicago 7

En İyi Prodüksiyon Dizaynı

The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
News of the World
Tenet

En İyi Kurgu

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En İyi Görsel Efekt

The Midnight Sky
Tenet
Love and Monsters
Mulan
The One and Only Ivan

En İyi Uluslararası Film

Another Round (Danimarka)
Better Days (Hong Kong)
Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)
Collective (Romanya)
The Man Who Sold His Skin (Tunus)

En İyi Belgesel

Collective
Time
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher

En İyi Kısa Belgesel

Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

En İyi Kısa Film

Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

En İyi Uyarlama Senaryo

Borat Subsequent Moviefilm
The Father
Nomadland
One Night in Miami
The White Tiger

En İyi Orijinal Senaryo

Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of Chicago 7

En İyi Ses

Sound of Metal
News of the World
The Midnight Sky
Soul
Greyhound

En İyi Müzik

Da 5 Blood
Mank
Minari
News of the World
Soul

En İyi Şarkı

Fight For You – Judas and the Black Messiah
Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7
Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
lo Sì (Seen) – The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
Speak Now – One Night in Miami