93. Oscar Adayları Açıklandı

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Priyanka Chopra Jonas ve Nick Jonas‘ın sunumuyla 93. Oscar adaylarını açıkladı.

Yılın en çok adaylık alan filmi, 10 adaylıkla Mank oldu. Onu; Nomadland, The Trial of the Chicago 7 ve Sound of Metal gibi yapımlar takip etti.

Chloé Zhao ile Emerald Fennell, Oscar tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. İkili, Nomadland ve Promising Young Woman filmleriyle “En İyi Yönetmen” kategorisinde aday oldu ve bu kategoride ilk kez iki kadın aday bir arada yer aldı.

93. Akademi Ödülleri, Türkiye saati ile 26 Nisan 03.00’da başlayacak olan törenle sahiplerini bulacak.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

-Maria Bakalova: Borat
-Gleen Close: Hillbilly Elegy
-Olivia Colman: The Father
-Amanda Seyfried: Mank
-Yuh-Jung Youn: Minari

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

-Sacha Baron Cohen: Trial of Chicago 7
-Leslie Odom Jr: One Night in Miami
-Daniel Kaluuya: Judah and the Black Messiah
-Paul Raci: Sound of Metal
-Lakeith Stanfield: Judah and the Black Messiah

En İyi Kadın Oyuncu

-Carey Mulligan – Promising Young Woman
-Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
-Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
-Frances McDormand – Nomadland
-Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

En İyi Erkek Oyuncu

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

En İyi Yönetmen

Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell- Promising Young Woman

En İyi Film

-The Father
-Judas and the Black Messiah
-Mank
-Minari
-Nomadland
-Promising Young Woman
-Sound of Metal
-The Trial of the Chicago 7

En İyi Animasyon Film

-Soul
-Wolfwalkers
-Over the Moon
-A Shaund of the Sheep Movie
-Onward

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

-Ma Rainey’s Black Bottom
-Hillbilly Elegy
-Emma
-Mank
-Pinocchio

En İyi Sinematografi

-Judas and the Black Messiah
-Mank
-News of the World
-Nomadland
-Trial of the Chicago 7

En İyi Kurgu

-The Father
-Nomadland
-Promising Young Woman
-Sound of Metal
-The Trial of the Chicago 7

En İyi Prodüksiyon Dizaynı

-The Father
-Ma Rainey’s Black Bottom
-Mank
-News of the World
-Tenet

En İyi Uluslararası Film

-Another Round (Danimarka)
-Better Days (Hong Kong)
-Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)
-Collective (Romanya)
-The Man Who Sold His Skin (Tunus)

En İyi Belgesel

-Collective
-Time
-Crip Camp
-The Mole Agent
-My Octopus Teacher

En İyi Kısa Film

-Feeling Through
-The Letter Room
-The Present
-Two Distant Strangers
-White Eye

En İyi Uyarlama Senaryo

-Borat Subsequent Moviefilm
-The Father
-Nomadland
-One Night in Miami
-The White Tiger

En İyi Orijinal Senaryo

-Judas and the Black Messiah
-Minari
-Promising Young Woman
-Sound of Metal
-The Trial of Chicago 7

En İyi Müzik

-Da 5 Blood
-Mank
-Minari
-News of the World
-Soul