2020 Yılının Dikkat Çeken Netflix Belgeselleri

Sonuna yaklaşmakta olduğumuz 2020 yılı boyunca Netflix üzerinden pek çok belgesel izleyiciye sunuldu. İşte gerçekliğin en yalın ve hakiki anlatımına sahip belgesel türünden oluşan kısa bir liste sizlerle.

Social Dillemma

Sosyal medyanın insan hayatı üzerindeki etkilerini vurgulayan Social Dilemma medya bağımlılığımızı sorgulamamıza neden olan bir çalışma. Sosyal medya şirketlerinin oluşturduğu kullanıcı algoritması hikayede Ben karakteri ve ailesi üzerinden aktarılıyor. Bunun dışında teknoloji şirketlerinde ve sosyal medya platformlarında çalışmış kişiler ve yöneticilerle yapılan röportajlara yer veriliyor. Yönetmen koltuğunda Jeff Orlowski isminin olduğu belgesel veri madenciliği,yapay zekanın yapabilecekleri ve gözetleme kapitalizmi hakkında pek çok bilgi veriyor.

The Last Dance

Basketbol tarihinin efsaneleşen oyuncusu Michael Jordan’ın hikayesini anlatan Last Dance isimli belgesel 10 bölümden oluşuyor. 2020 yılının en dikkat çeken yapımlarından olan bu spor belgeseli ilk bölümünden itibaren Jordan’ın NBA kariyerinin yükselişini ve Chicago Bull takımıyla 97-98 sezonundaki büyük başarısını seyirciye ulaştırıyor. ESPN yapımcılığındaki belgeselin bölüm başı 5,6 milyonluk izlenme ortalamasına sahip olduğu duyuruldu. Bu yüksek izlenme oranlarının yanında 2020 En İyi Dizi Belgesel Emmy Ödülü‘ne de sahip oldu.

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness

Gerçek bir hayat hikayesini izlediğimiz Tiger King büyük kedi yetiştiriciliği dünyasına adım attığımız bir yapım. Joe Exotic adıyla bilinen ana karakterimiz büyük kedilerin egzotik dünyasına ilgi duyarken aynı zamanda dolandırıcılar, uyuşturucu baronları arasında ilginç bir hayat sürmektedir. Amerika’nın Oklahoma eyaletinde hayvanat bahçesi işleten Joe aynı zamanda  bir country şarkıcısı. Dizi boyunca avukat Carole Baskin ile arasında geçenlere de şahit oluyoruz. Netflix üzerinden izleyiciyle buluşan belgeselin En İyi Dizi Belgesel Emmy adaylığı da bulunmakta.

David Attenborough : A Life On Our Planet

Attenborough bu filmde karşımıza sadece doğa bilimci olarak değil hikayenin anlatıcısı olarak da çıkmaktadır. Kariyeri boyunca farklı yaşam alanlarında konaklamış ve gezegenimizin nasıl değiştiğini gözlemleme fırsatı bulmuştur. WWF ve Silverback Films tarafından üretilen yapım özellikle iklim değişikliğinin sonuçlarına ve doğal yaşam alanlarının yok olmasına dikkat çekiyor.

Crip Camp

1970’lerde geçen Clip Camp bizleri engelli gençler için hazırlanan bir yaz kampına götürüyor. Engelli haklarını savunan kampçılara ve erişilebilirlik yasası için yaşanan mücadelelere değiyor. Başrollerini Larry Allison, Judith Heumann, James LeBrecht Denise Sherer Jacobson, and Stephen Hofmann isimlerinin üstendiği film Netflix tarafından yayınlandı. Ayrıca prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali‘nde seyirci ödülünü kazandı.

Miss Americana

missamerica

Prömiyerini 2020 Sundance Film Festivali‘nde yapan Miss Americana çağımızın ünlü sanatçılarından Taylor Swift’in hayatı ve kariyerine odaklanmakta. Özellikle yapım şirketi ile yaşadığı sorunlara ve özel hayatına değiniyor. Lana Wilson yönetmenliğindeki belgesel film adını sanatçının Lover albümündeki Miss Americana & the Heartbreak Prince parçasından almıştır.

Night on Earth

Bizi belgesellerde izlemeye alışkın olduğumuz hayvanlar alemine yolculuğa çıkaran bu filmin diğerlerinden farkı tüm görüntülerin gece saatlerinde kızılötesi kameralar ile kaydedilmiş olması. Film boyunca Afrika’dan yağmur ormanlarına hatta deniz dünyasına kadar farklı yaşam alanlarını gözlemliyoruz. Samira Wiley tarafından seslendirilen belgesel Netflix platformunda doğa hayatı meraklısı izleyicilerini bekliyor.