1971 yılında Fransa’da Gerçekleşen John Lennon ve Erkin Koray Buluşması

Erkin Koray, 1971 yılında Fransa’da o zamanlar Dünyayı sallayan İngiliz grubu The Beatles’ın solisti John Lennon ile bir buluşma gerçekleştirdi.

John Lennon, Cannes Film Festivali dolayısıyla bulunduğu Fransa’da Cannes yakınlarında bir otelde kalıyordu. Rock müziğin Avrupa’daki gelişimini ve seyrini incelemek için Avrupa seyahatine çıkmış olan Erkin Koray’da tesadüfen Cannes’daydı ve John Lennon’ın da orada olduğunu öğrenmişti. Lennon’ın kaldığı otelin önünde kendisiyle görüşmek isteyen, fotoğraf çektirmek isteyen, röportaj yapmaya çalışan büyük bir hayran kitlesi ve yüzlerce gazeteci bulunuyordu ve Erkin Koray’da onlardan birisiydi. Ancak John Lennon kimseyle görüşmek istemiyordu. Kalabalığın ısrarları sonucu Lennon’ın basın sözcüsü görüşmek isteyenlerin bir listesini yaptırdı. Bütün gazeteciler adını, hangi gazeteden olduğunu ve Ülkesini yazacak, Lennon da içlerinden röportaj için birini seçecekti. Herkes kağıtlara adını ve gazetesini yazarken, Erkin Koray’ın aklına daha değişik, daha etkili yöntem geldi. Kağıda, Türkiye’den gitarist bir müzisyen olduğunu, rock müziğin ve hippi akımının dünya barışındaki yönüyle ilgili konuşmak istediğini belirten bir mesaj yazdı. Bu mesaj, Dünya barışı ve özgürlükler adına besteler yapan, konserler veren Lennon’ın o kalabalık içinden Erkin Koray’ı seçmesini sağladı.

Dünya barışı ve hippi hareketi üzerine yapılan uzun sohbetten sonra Erkin Koray, Underground müzikle Türk ezgilerini birleştirmeyi düşündüğünü söyledi Lennon’a. O da kendi gitarını Erkin Koray’a verip bahsettiği türde bir şeyler çalmasını istedi. Erkin Koray, henüz plağı çıkmamış olan Mesafeler’i çalıp söyledi. Bunun üzerine John Lennon, Psychedelic tür bir parçada doğu ezgileri bulunması dolayısıyla şarkıyı mükemmel buldu ve Avrupa’ya gelip Ingilizce sözlerle bu şarkıya plak yapmasını önerip kendisine de elinden gelen yardımı yapacağının sözünü verdi.

Tabi ki böyle bir şey olmadı. Erkin Koray, olaydan iki yıl sonra Mesafeler’i türkçe sözlerle kendi ülkesinde kaydetmeyi, kendisini Dünyaya tanıtmak yerine Psychedelic Rock tarzını kendi ülkesine tanıtmayı seçti.